Program

SCIENTIFIC PROGRAM    (PDF version:)
7th of July (Wednesday)
Afternoon session
16:00-18:30
Registration
18:30-19:00
Congress Opening
19:00-20:00
Opening Lecture:
Josep Rizo
(U. Texas, USA)
20:00-21:00
Welcome reception
8th of July (Thursday)
Morning session
 
Protein stability, folding and dynamics
chairs:
Cláudio M Gomes (ITQB, UNL, Oeiras)
Margarita Menéndez (IQFR, CSIC, Madrid)
Membrane biophysics
chairs:
Maria João Moreno (FCTUC, Coimbra)
Jesús Pérez-Gil (UCM, Madrid)
09:00-09:30
Teresa Pinheiro
Dep. Biol. Sciences. U. Warwick (UK)
Sergi Garcia-Manyes
U. Columbia (USA)
09:30-10:00
Víctor Muñoz
CIB, Madrid
Margarida Bastos
FCUP, Oporto
10:00-10:30
J.M. Sánchez Ruiz
Dep. Química-Física. U. Granada
Francisco Monroy
UCM, Madrid
10:30-11:00
~ Coffee break ~
11:00-11:15
Selected communication
Selected communication
11:15-11:30
Selected communication
Selected communication
11:30-11:45
Selected communication
Selected communication
12:00-12:45
Plenary lecture: Marta Bruix (IQFR-CSIC, Madrid)
12:50
Assembly of the SBE Board
Afternoon session
 
Biophysical analysis of proteins and macromolecular assemblies
chairs:
María João Romão (FCT-UNL)
O. Llorca (CIB, Madrid)
Bioenergetics
 
chairs:
Andreia Fernandes (IBMC, Porto)
Milagros Medina (U. Zaragoza, Zaragoza)
14:30-15:00
Luis Loura
U. Coimbra
Inês Cardoso Pereira
ITQB-UNL, Oeiras
15:00-15:30
Jose Ruiz Castón
CNB-CSIC
Eduardo Rial
CIB, Madrid
15:30-16:00
Guillermo Montoya
CNIO, Madrid
Miguel Angel de la Rosa
U. Sevilla
16:00-17:30
~ Coffee break & poster session ~
17:30-17:45
Selected communication
Selected communication
17:45-18:00
Selected communication
Selected communication
18:00-18:15
Selected communication
Selected communication
18:30-18:50
Plenary lecture: SBE Award (Pau Bernadó)
18:50-19:10
Plenary lecture: Bruker Award (Modesto Orozco)
19:10-19:30
Plenary lecture: Bruker Award (José Luis Rodríguez Arrondo)
19:30
SBE general assembly/SPBf general assembly
9th of July (Friday)
Morning session
 
Advances in biophysical
experimental methods
chairs:
José Rino (IMM - Fac. Medicina U. Lisboa)
Germán Rivas (CIB. CSIC, Madrid)
Ion channel and transporters
 
chairs:
Antonio Ferrer-Montiel (UMH, Elche)
Graça Soveral (FF, U. Lisboa)
09:00-09:30
Marisela Vélez
I. Catálisis, CSIC, Madrid
Teresa Giráldez
U.Inves., Hospital Ntra Sra Candelaria(Tenerife)
09:30-10:00
Ana García-Sáez
Biophysic/BIOTEC; Dresden (Germany)
Fátima Martel
U. Oporto
10:00-10:30
Marcelo Nöllman
CBS CNRS-MontPellier (France)
Vicente Aguilella
U. Jaime I, Castellón
10:30-11:00
~ Coffee break ~
11:00-11:15
Selected communication
Selected communication
11:15-11:30
Selected communication
Selected communication
11:30-11:45
Selected communication
Selected communication
12:00-12:45
Plenary lecture: Miguel Teixeira (ITBQ, Universidade Nova de Lisboa)
Afternoon session
 
Biological Physics
chairs:
Rui Dilão (IST, U. Técnica de Lisboa)
Félix Ritort (U. Barcelona)
 
Cell Biophysics
chairs:
Jorge Carneiro
(I. Gulbenkian de Ciência, Oeiras)
Lucia Tabares (U. de Sevilla)
14:30-15:00
Jordi García-Ojalvo
UPC, Barcelona
Xavier Trepat
IBC-FM, Universitat de Barcelona
15:00-15:30
Leonor Cruzeiro
U. Algarve, Faro
Filipa Alves
I. Gulbenkian de Ciência, Oeiras
15:30-16:00
Daniel Navajas
U. Barcelona
Maria García-Parajo
IBEC, Barcelona
16:00-17:30
~ Coffee break & poster session ~
17:30-17:45
Selected communication
Selected communication
17:45-18:00
Selected communication
Selected communication
18:00-18:15
Selected communication
Selected communication
18:30-19:30
Plenary lecture-Comité IUPAB:
Carlos Bustamante
(U. California, Berkeley, USA)
21:00
~ Congress dinner ~
10th of July (Saturday)
Morning session
 
Single-molecule biophysics
and nanotechnology
chairs:
Yann Astier (ITQB, U. Nova de Lisboa)
Ricardo Ibarra (INA, U. Zaragoza)
Advances in biophysical computation
and modelling
chairs:
Modesto Orozco (IRB, Barcelona)
Armindo Salvador (CNC, U. Coimbra)
09:00-09:30
Christophe Vieu
LAAS-CNRS, Toulouse (France)
Victor Guallar
BSC, Barcelona
09:30-10:00
José Ignacio Pascual
Berlín (Germany)
Xavier Daura
ICREA-UAB, Barcelona
10:00-10:30
Mariano Carrión-Vázquez
I. Cajal-CSIC, Madrid
Paulo Martel
FST. U Algarve, Faro
10:30-11:00
~ Coffee break ~
11:00-11:15
Selected communication
Selected communication
11:15-11:30
Selected communication
Selected communication
11:30-11:45
Selected communication
Selected communication
12:00-13:00
Closing lecture:
Chris M. Dobson
(U. Cambridge, UK)
 
~ Closing ~
Selected communications
 
In each Symposium there will be three oral communications selected from the posters presented. These communications will consist of short talks of 15 min and will be selected by the Chairs of each Symposium. Selected candidates will be informed in advance to prepare their short talks.
 
Poster sessions
 
Thursday: Authors of posters with an odd (even) number are expected to stay at their posters from 16:00 to 16:45 (from 16:45 to 17:30).
Friday: Authors of posters with an even (odd) number are expected to stay at their posters from 16:00 to 16:45 (from 16:45 to 17:30).